вівторок, 6 липня 2021 р.

Купальська ніч – чарівна ніч

 Купайло, Купайло,
Де ти зимувало,
Зимувало в лісі,
Ночувало в стрісі;
Зимувало в пір’ячку,
Літувало в зіллячку.
7 липня православні відзначають Різдво Івана Хрес­тителя (Предтечі), котрий пророкував пришестя Христа, хрестив у водах річки Йордан багатьох людей та самого Спасителя. Ісус Христос казав: «Серед народжених жона­ми не поставав (пророк) більший від Івана Хрестителя». Це найбільший святий після Діви Марії.
   За старим календарем на 7 липня припадав літній сонцестій, або сонцеворотнайдовший день року. А ніч на 7 липня була найкоротшою. Саме тоді вшановували бога молодості і краси Купайла.
    Купальська ніч – найчарівніша ніч року. Перед нею дівчата плетуть вінки, а хлопці встановлюють на галявині купальське дерево – Купайлицю (велику вербову гілку). Дівчата прикрашають Купайлицю стрічками, квітами, співають пісень.
На Купала обов’язково розпалюють вогнище, через яке хлопці й дівчата перестрибують парами. Якщо під час стрибка не розірвуть рук – будуть разом щасливі.
Але головна рослина цієї ночі - папороть. Бо на ній роз­квітає небачена квітка, і хто зірве її - розумітиме мову зві­рів і рослин. Сміливі хлопці і дівчата йдуть до лісу шукати чарівної квітки, хоч знають, що її охороняють нечисті сили.
   Рівно   опівночі папороть розцвітає на одну-єдину мить. її потрібно швидко зір­вати, сховати за пазуху і про­жогом бігти додому. Головне -не обертатися, бо нечисті бу­дуть лякати і намагатися квіт­ку забрати собі.
         З нагоди свята Івана купала у Монастирищенській бібліотеці для дітей презентується книжкова виставка «Купальська ніч – чарівна ніч», на якій представлена література з народознавства, етнографії.
         Ознайомившись з літературою діти можуть дізнатися з яких далеких часів прийшло до нас це свято, його звичаї.
Приходьте! Ми чекаємо на вас!

















Немає коментарів:

Дописати коментар