Бібліотека на сторінках періодичних видань

2023 рік

Країна Журналія
Сучасна українська періодика - одна із галузей дитячої літератури. Періодичні видання сприяють всебічному розвитку дитини, формують свідомість дітей. Адже сучасні діти не хочуть залишатися осторонь від тих подій, що відбуваються у світі.
Тому саме від улюблених журналів і газет вони очікують відповіді на свої запитання, а для багатьох із них - це можливість привчитися до регулярного читання та вироблення літературного смаку.
Сьогодні до Монастирищенської бібліотеки для дітей завітали учні 4-Б класу Монастирищенський ОЗЗСО І-ІІІ ст. "Ліцей "Ерудит" (вчитель Андрущак Олена Іванівна) на бібліотечний урок: "Країна Журналія".
Бібліотекар розповіла дітям про історію виникнення періодичних видань. Діти пізнали для себе багато різної і цікавої інформації, ділилися своїми враженнями. Із зацікавленістю слухали огляд дитячих журналів. І, звичайно взялися за справжнє знайомством з періодичними виданнями, які є в читальній залі нашої книгозбірні. 
17 лютого 2023 року газета "Зоря"

2022 рік

Талановита дитина – талановита в усьому

Юна письменниця Олександра БОНДАРЧУК у свої два­надцять років вже написала книгу і має у доробку чимало різних віршів, оповідань, казок та легенд. Перші свої твори дівчинка вига­дувала ще будучи дошкільням. Увесь свій вільний час вона займа­ється творчістю, не лише вигадує різноманітні історії, а й залюбки малює, багато читає тощо.
Саша старається писати в кожну вільну хвилину, коли думка приходить в голову, то вона швиденько записує її в блокнот чи зо­шит. Каже, що ідея написати власні історії прийшла після того, як вона прочитала багато творів про природу, тварин та вигаданих персонажів, які надихнули створити щось своє. Свої твори юна письменниця полюбляє писати в жанрі фантастики, бо дуже лю­бить вигадувати різні пригоди та історії. Написання творів Саші приносить задоволення для душі, дівчинка мріє, щоб її книги дру­кувалися і батьки перед сном читали їх своїм дітям. Натхнення шукає в природі, в повітрі, в весні, усьому, що її оточує.
Окрім написання власних книг, талановита ді­вчинка дуже любить читати та малювати.
Починала писати з маленьких творів, багато віршів, невеликих оповідань та легенд. Уже з п'яти років дівчина багато читала, вже давно Саша перечитала всю літературу, що знаходиться у домаш­ній бібліотеці. Але будь-що вона читати не буде, надає перевагу фантастичній літературі, особливо слов'янській міфології. На її думку, найцікавіша книга має бути захоплююча, з несподіваним закінченням, незвичайними героями та яскравим сюжетом, а та­кож гарними ілюстраціями.
Талановита школярка є старанною та активною ученицею 6-А класу опорного закладу «Монастирищенський ЗЗСО №2». Навча­ється на високому рівні. Приймає участь у багатьох шкільних захо­дах. Також має гарні здібності до малювання (є призером багатьох мистецьких конкурсів). Самостійно створює ілюстрації до власних творів. Нещодавно Саша проявила себе і в фотомистецтві, від­відує фотогурток Будинку дитячої та юнацької творчості. Отож, коли керівник гуртка, Микола Гончар, відбирав на конкурс роботи Олександри, то розгубився, адже всі світлини дівчинки гарні та досконалі. Тому запропонував на конкурсі поєднати Сашині вірш про море з її ж світлинами. До того ж дівчинка - активна учасниця святкових заходів у міському будинку культури Вона охоче хо­дить на хореографічні заняття, та разом зі своїми подружками та знайомими займається творчістю, вчиться танцювати та співати, всебічно розвивається, хоча у неї майже не залишається часу на розваги, проте вони наразі їй і не потрібні. Адже у свій вільний час Саша робить те. що їй надзвичайно подобається.
І на цьому не зупиняється. Окрім усіх цих захоплень, дівчинка дуже любить музику. Тривалий час Саша просто мріяла опану­вати скрипку. І ось, коли Саша стала ученицею музичної школи, то ловить все на льоту, їй мало того, що вона вивчає у музичній школі нині, хоче опановувати більш складні твори, грати музику чисто, красиво, віртуозно. Це, мабуть, одна з найбільших її мрій. Брат Саші, Матвійко, теж учень музичної школи, опановує флейту. Дітки дуже талановиті.

Перші кроки до успіху

Варто зауважити, що дівчинка надзвичайно кмітлива та розумна ще з народження. У свої вісім місяців, вона вже знала як говорять тваринки, повторювала різні слова. З одного року вже розповіда­ла віршики, запам'ятовувала казки, тобто має дуже гарну пам'ять. Важливо, що мама читала дитині казки ще з раннього віку, тому вона була зацікавлена у цьому, та й взагалі, батьки лише сприя­ли та підтримували Олександру у всьому, ніколи не відмовляли, якщо вона хотіла навчитися чогось нового. Будучи ще в третьому класі, Саша власноруч створила книжечку, сама зробила ілюстра­ції до неї, а згодом і подарувала дитячій бібліотеці.

«Це не друкована книга, а звичайна, ручної роботи. Однак вона надзвичайно цікава та незвична. Під назвою «Дружба рослин і води». Це легенда про лілію та ромашку, яку вигадала Саша та намалювала до неї ілюстрації. Сталося це тому, що їй потрібно було на урок природи принести в школу проект на тему, як вода допомагає рослинам. Ось тому вона вирішила це зробити саме у вигляді книжеч­ки. Це була перша ручна робота у такому варіанті. Проте, ще з другого класу Саша постійно пише в зоши­тах, друкує, а я потім все збираю та зберігаю в окремій папці до кращих часів», - розповідає мама Саші.

Варто зазначити, що з ранніх літ Олександра є активною читачкою Монастирищенської бібліотеки для дітей. Спершу відвідувала
книгозбірню разом з мамою, згодом почала самостійно обирати
книги до душі Полюбляє читати тому, що змалечку мама читала
їй казки, які знаходилися в домашній книгозбірні, але згодом стало нудно від одноманітності, тому мама запропонувала маленькій Саші завітати в бібліотеку. Ось там її мрія збулася. Саша зуміла знайти собі книги, які їй дійсно подобалися.
книгозбірню разом з мамою, згодом почала самостійно обирати
книги до душі Полюбляє читати тому, що змалечку мама читала
їй казки, які знаходилися в домашній книгозбірні, але згодом стало нудно від одноманітності, тому мама запропонувала маленькій Саші завітати в бібліотеку. Ось там її мрія збулася. Саша зуміла знайти собі книги, які їй дійсно подобалися.
    «Саша дуже хороша, талановита та чудова дівчинка. Вона є однією з наших найактивніших читачок, про яких ми будемо пам’ятати завжди. Адже не часто зустрінеш таке поєднання таланту. Сміливості і доброти», - говорить завідуюча Монастирищенської бібліотеки для дітей Олена Матюшко.
    Саша багато читала літератури і з домашньої бібліотеки бабусі, яка теж охоче підтримувала Сашу, та завжди їй читала, а згодом і слухала роботи онучки. Окрім Саші, її мами та бабусі, читати та­кож любить і її дідусь, до читання долучився ще й молодший бра­тик дівчинки - Матвійко. Сестричка навчила його любити книги та цікавитися новинками. Хоча він, як хлопчик, перевагу віддає різ­ним книгам про конструктори та техніку. І в кожній своїй відпустці, батьки разом з дітьми завжди відвідують книгарні, де обов'язково купують якусь книгу.

Історія створення першої книги

«Написала донечка свою першу друковану книжечку під назвою «Дуся і таємні друзі» ще минулого літа. І вже з вересня ми шу­кали хто б міг допомогти з друком та коригуванням книги. Це все було довго та надзвичайно складно. Проте нам вдалося, і наше місцеве поліграфічне підприємство допомогло із друком книги, а учителька української мови та літератури Сашиної школи, Оксана Кочубей, допомогла з правками та редагуванням. За що надзви­чайна їм вдячність. Вийшла наша книжечка друком перед самим Великоднем, 23 квітня. Ми дуже раді цьому, та залюбки подарува­ли два примірники нашій Монастирищенській бібліотеці для дітей, а також і в шкільну бібліотеку, де навчається Саша. Тому охочі познайомитися з захоплюючим оповіданням, мають можливість це зробити», - ділиться радістю мама письменниці.

Зазвичай Олександра полюбляє фантастику, тому у книзі «Дуся та її таємні друзі» використана слов'янська міфологія. Це історія про дівчинку Дусю та її фантастичні подорожі з домовиками. Книгу Саша створила, щоб висміяти жадібність та жорстокість людей, які не думають про наслідки знищення природи та тварин.
«Бабуся часто мені читала про міфологічних старослов'янських духів, в які вірили ще наші предки - домовиків, буркотунів тощо. Тому мені захотілося створити щось таке, де б згадувалося про Чорнобиль, Карпати і домовиків. Проте, дуже давно я написала про домовиків окремо (приблизно у сім років). Карпати викорис­товувала у книзі недарма, адже моя прабабуся жила там, тому проблеми лісів, що існують нині в Карпатах, поєднала з домовика­ми та Чорнобилем», - коментує письменниця.
Щодо Чорнобиля, то розповідь вчителя у школі зацікавила Сашу. От тому вона все поєднала у опо­віданні. Це не просто книга для дітей. Це повчально-фантастич­на розповідь, яка буде цікавою як малим, так і дорослим. Однак ще однією цікавою легендою у до­робку юної письменниці є «Біла троянда». Цікаві мультики та казки надихали дівчинку писати про дивовижне, неймовірне, не­повторне. Це історія створення білої троянди, яку мріяла написа­ти Саша, і її дуже дивувало, що ніхто раніше не здогадався написати таку легенду.
Мріє стати скрипалькою або журналісткою
В майбутньому дівчинка мріє стати успішною журналісткою, або відомою скрипалькою. Ця професія їй подобається, бо вона хоче багато подорожувати, знайомитись з цікавими людьми, а ще Саші на все вистачає часу і пише тексти вона для задоволення, і грає на скрипці залюбки.
Тому, на думку дівчинки, такі професії ідеаль­но їй підходять.
Олександра неймовірно талановита особистість, вона всебічно розвинута, цікава, розумна та кмітлива. Варто брати приклад з та­ких діток, щоб вирости справжньою людиною, цікавою, розумною, доброю...
Велика гордість переповнює серце за нашу країну, особливо за рідний край, що в ньому живе така величезна кількість здіб­них, талановитих, розумних людей, особливо молоді. Ми щиро вітаємо Сашу з її перемогою, бажаємо успіхів у всіх починаннях та не зупинятися на досягнутому, а підкорювати ще вищі верши­ни. А батькам юної письменниці окрема вдячність за прекрасно виховану дитину. Тому що недарма кажуть: «Посієш зернятко -пожнеш ниву». Отож, вчіть своїх дітей доброти, людяності, чес­ності та щирості, щоб у майбутньому їх життєва нива колосилася щастям та радістю.
Лілія Клименко, газета "Зоря" 6 травня 2022 року.

Чому так важливо читати малюкам книги

Читання дітям допомагає розвивати уяву, навички аудіювання та любов до книг на все життя. Не менш важливо, щоб діти любили, щоб їм читали. Коли ви читаєте дітям, ви проводите час разом і це не менш важливо.

Чи знаєте ви, що понад 50% дітей у віці від 3 до 8 років кажуть, що їх улюблене заняття з батьками - це читання? Не сидіти перед телевізором і не грати в нескінченні відеоігри.

Однією з найважливіших переваг читання для дітей є те, що воно відіграє велику роль у розвитку мови та грамотності. Розпо­відь також дає дітям можливість дізнатися про почуття, коли вони співчувають героям книги. Діти, яким читають, не тільки покращу­ють свої навички грамоти, але й покращують мовні навички. Деякі дослідження навіть показали, що діти, яким регулярно читають книги, краще навчаються в школі і демонструють менш тривожну поведінку.

Поради, які допоможуть батькам читати дітям книги:

Якщо ваша дитина не звикла, щоб їй читали, налаштуйтеся на позитив, коли ви ділитеся новинами, які збираєтеся читати разом. Скажіть своїй дитині, що це особливий час для вас обох і що це буде весело.

Зробіть читання спокійним. Переконайтеся, що ви не конкуру­єте з телевізором, музикою чи будь-яким іншим відволікаючим шумом.

Ви можете не усвідомлювати, наскільки ваша дитина може бути зацікавлена в книжках для дітей. Дайте їм час переглянути свої книги вдома чи в бібліотеці і обмежте їх вибір однією або двома щовечора. Час перед сном - ідеальний, щоб спокійно посидіти і почитати своїй дитині. Більшість дітей люблять чути, як ви використовуєте різні голоси для героїв книги і це допоможе їм слідкувати за розповіддю.

Зробіть читання щоденною звичкою. Читайте в один і той же час щодня і ваша дитина незабаром переконається, що ви не забуде­те, що настав час для книги!

Заохочуйте дитину ставити запитання та брати участь у читанні. Ляльки - це цікавий спосіб розіграти історію після того, як ви її прочитаєте.

Якщо ваші діти дуже маленькі, краще витратити менше часу на читання однієї книги, ніж змушувати дітей слухати розповідь, коли вони розсіяні або втомлені.

Лілія Клименко, газета "Зоря" 29 квітня 2022 року.

Книжка заспокоює та переносить у чарівний світ незвіданого

Із початком повномасштабного вторгнен­ня ми всі постійно перевіряємо стрічку новин. Але зараз дуже важливо відволі­катись, зокрема на читання книжок. Адже нація, яка читає навіть у часи війни - не­переможна. Книга - це теж зброя! Кожен четвертий українець нині був вимушений покинути свій дім. В цей нелегкий час наша громада прихистила біженців, переселен­ців з окупованих територій, населених пунктів, які опинились в зоні бойових дій...

Щоб хоч якось відволіктись від реалій сьогодення рекомендуємо зайняти свій час моментами зна­йомства з новими книгами, інфор­мацією про свої уподобання, хобі, ознайомитись з інформацією про місцевість, в якій ви облаштувались, разом з дітьми здійснювати прогулянки до бібліотеки. Адже не лише для жителів нашої громади, а й для вимушено переміщених українців Монастирищенська пу­блічна бібліотека та бібліотека для дітей пропонують такі послуги:

-  Провести вільний час у бібліотечно­му просторі;

-  Ознайомитись з найкращими зразка­ми української, світової та краєзнавчої літератури;

-  Періодичними виданнями для дорос­лих та дітей;

-  Безкоштовно скористатись Інтернет-центром та Wi-Fi;

-  Взяти участь в масових заходах та майстер-класах;

-  За наявності паспорта та адреси місця проживання в нашому місті, запи­сатись до бібліотеки та брати книги до­дому, як для себе так і для дітей.

Отож, дорогі маленькі читачі Монастирищини, а також дітки вимушено переміщених українців, незважаючи на важкі обставини в країні, привітні бібліотекарі дитячої бібліотеки запрошують вас завіта­ти до книгозбірні нашої громади та обрати книги до душі. Пропонуємо увазі наших наймолодших читачів вкотре поринути у казковий світ дитинства та фантазії, у чарівний світ казок, повістей, оповідань...

 А для любителів нового та незвіданого нещодавно ди­тяча бібліотека поповнила­ся новими надзвичайно ці­кавими книгами для дітей. Та найбільшою популяр­ністю користуються книги від Українського інституту книги. Тут вам запропону­ють твори: Ніколая Ренґера, Маталії Щерби, Йоанни Яґелло, Жоріс Шамблен, Ніни Фіалко, Галини Ткачук, Астрід Лінгрен, Лесі Вороніної, Девіда Вольямса, Кріса Рідделла, Лариси Ніцой, Дельпорте Пейо та багато-багато інших творів різних авторів.

     Тому що кожна дитяча книга - це світ із незвичайними персонажами, яскравими картинками та добрими емоціями. Кни­ги розвивають мовлення малюка та його емоційність, спонукають допитливість, відкривають цілий світ. А чого ще можуть навчити книги наших дітлахів? Звісно -фантазувати, перемагати свої страхи, співпереживати та співчувати, знаходити інформацію, умінню спілкуватися.
 Пам'ятайте, що в дитячій бібліотеці знаходиться неймовірна кількість книжок найрізноманітніших жанрів. Це спонукає дітлахів до всебічного розвитку. І нам для цього навіть не потрібно робити нічого особливого - просто частіше брати в руки книгу, зручніше вмоститися з дитиною та вирушити у чарівну подорож сторінками...

А на сайтах для дітей також можете діз­натися багато нового та цікавого. Ось ча­стина з них:

http://levko.info/ Дитячий сайт «Левко» пропонує ігри, комікси, розмальовки, кон­курси, аудіо та відео, цікаві лінки тощо.

http://abetka.ukrlife.org/ Кращі зразки творчості для дітей - абетки, казки, читан­ки, приказки, загадки, скоромовки, лічил­ки, усмішки. І, звичайно, ігри.

http://www.sonyashnik.com/ Сайт для дітей «Соняшник» дає можливість спіл­куватись та знайомитись з ровесниками, дивитись мультфільми, слухати та читати казки й веселі історії, розв'язувати головоломки, грати в ігри, брати участь у різноманіт­них конкурсах.

http://slovogray.narod.ru/ Літера­турний сайт Ігоря Січовика «Словограй» - це дитячі вірші, ігри, оповідання, казки, загадки, ско­ромовки, каламбури, дражнилки, а також повісті, сатира та гумор.

http://kazky.org.ua/ Сайт «Укра­їнська казка» запрошує тебе, любий читачу, відвідати чарівний і незвичайний світ казки.

http://zagadki.org.ua/ «Загадки для кмітливих» - тут ви знайдете ДИТЯЧІ загадки, загадки-жарти, загадки на логі­ку, математичні та авторські, словесні та смішні, малюнки - загадки, обман зору, ребуси та інші.

http://feya.net.ua/ Сайт українських пе­ріодичних видань для дітей від 2 до 15 років. "Велика дитяча газета" та журнали "Мамине сонечко", "Маленька Фея та сім гномів", "Пригоди" - всеукраїнські видання для дітей від 2 до 15 років.

http://www.skazochki.narod.ru/index_ flash.html Чудові дитячі мультфільми.

http://www.chytanka.com.ua/ Читанка (дитяча онлайн-бібліотека).
Лілія Клименко, газета "Зоря" 29 квітня 2022 року.

2021 рік

Відпочинок в "Гарті"

Нещодавно у військово-патріотичному вишкільному таборі «Гарт» розпо­чався оздоровчий сезон, а 1 липня відбулось офіційне відкриття табірної зміни. Мали змогу оздоровитися та відпочити тут діти з усіх населених пунктів громади. У таборі перебували близько 40 дітей шкільного віку, ко­трі розділилися на три загони - «Козачата», «Соколята» та «Патріоти».

      Офіційна щорічна процедура відкриття табірної зміни у «Гарті» відбулася за участі дітей-вихованців, керівництва і персоналу закладу, бать­ків, представників влади громади, які завжди приїздять з гарними привітаннями й побажання­ми та з подарунками

   Отож, завдяки підтримці міського голови Олек­сандра Тищенка цьогоріч знову вдалося зор­ганізувати та влаштувати маленьким жителям нашої громади відпочинок у вишкільному та­борі «Гарт». Завдяки сміливій та наполегливій команді організаторів табору - засновнику ГО «Монастирищенський вишкільний центр Гарт» Валерію Мельничуку, керівнику військово-патріотичного табору, інструктору-методисту з фіз­культури та спорту Михайлу Панченку, тренеру секції «Таеквон-до ІТФ» Сергію Фордуню, голові ГО «Гарт» Сергію Кузьменку та отаману козаць­кого полку імені Івана Богуна Павлу Бондаренку вдалося втілити в реальність усі плани та заду­ми, що стосуються відпочинку та оздоровлення дітей. З маленькими патріотами краю працюва­ли також колектив кваліфікованих спеціалістів, котрі доклали чимало зусиль для створення сприятливих умов проживання, відпочинку, роз­ваг, занять спортом тощо, а це: інструктори з військово-прикладних дисциплін, учасники АТО Сергій Біднячук і Максим Ботік, інструктори з ту­ризму Володимир і Наталія Вуйки, педагог-психолог Олеся Борець, директор краєзнавчого му­зею Катерина Бульба, учителі української мови Наталія Кравець і Анастасія Мазурик, працівники Монастирищенської публічної бібліотеки Олена Матюшко та Галина Тимошенко, педагоги-організатори Аліна Тарасюк, Галина Мурзак, Ірина Возна та Світлана Барвінок.

    На урочисте відкриття табірної зміни завітали почесні гості громади та привітали всіх присут­ніх, а особливо дітей з довгоочікуваним відпо­чинком - міський голова Олександр Тищенко разом зі своїм заступником Зоряною Заворотною, начальником управління освіти, молоді та спорту Ніною Завертаною та побажати діткам вдосталь насолодитися відпочинком, набратися сил та енергії, здобути побільше нових навичок та отримати заряд гарного настрою на все літо. Окрім місцевої влади, на урочисте відкриття та­бору завітали гості з Умані - представник Уман­ської райдержадміністрації Яніна Календрузь, заступник голови координаційної ради з націо­нально-патріотичного виховання при Уманській райдержадміністрації Ірина Рижак.

    На центральному майданчику на святкову лінійку-відкриття вишикувались «Юні гартівці», які після підняття Державного прапору України та виконання Гімну, презентували свої загони, озву­чивши назву та девіз, а також приймали участь в цікавих конкурсах та святковому флешмобі. Опіс­ля завершення урочистостей, дитячий позамісь­кий заклад оздоровлення та відпочинку «Гарт» продовжив свою роботу, а діти відпочинок.

Діяльність табору була побудована таким чи­ном, щоб кожна дитина мала можливість відпо­чити після тривалого навчального року, а через різні конкурси, розважальні ігри, спортивні зма­гання, екскурсії, вечори відпочинку та тематичні вечори проявити себе в різноманітних напрям­ках. Отож, діти мали змогу досхочу повеселити­ся, прийняти участь у пізнавальних, спортивних конкурсах та змаганнях, дискотеці, походах, іграх, екскурсіях та цікавих зустрічах. Як і завж­ди, для дітей було зорганізовано збалансоване, раціональне й смачне харчування.

   Впродовж десяти днів вихованці табору, ра­зом зі своїми наставниками займалися та від­почивали. Спершу учасники зборів вирушили у триденний похід до Голубого озера. Там вони досить вдало відпочили, гарно розважилися. З четвертого липня у дітей розпочалися заняття по розробленій програмі. Діти навчилися долати смугу перешкод, збирати та розбирати автомат, стріляти з лука, пневматичної та страйкбольної зброї; проводилися заняття з таеквон-до. Від­булися заняття з першої медичної допомоги, котрі провела голова організації «Товариство Червоного Хреста» Таміла Белінська, та навча­ли «гартівців» тактичної медицини кваліфіковані військові медики з уманської військової частини. Варто звернути особливу увагу, що відвідала дітей, презентувала свої книги та зустрілася з батьками вихованців дитяча письменниця Лариса Ніцой. Діти з радістю спілкувалися з письменницею та почерпнули для себе досить багато важливої та цікавої інформації, зокрема про важливість спілкування українською мовою. У таборі були створені сприятливі умови для повноцінного відпочинку та всебічного розвитку: відбулися тематичні заняття з української мови, зустрічі з працівниками Монастирищенської публічної бібліотеки, краєзнавчого музею, психо­логом. Та проводилися різноманітні розважальні програми, де діти проявляли свої творчі здібно­сті. А також 6 липня гарно відсвяткували чудове липневе свято Івана Купала.

    Загалом, цьогорічний відпочинок у таборі «Гарт» вдалося влаштувати таким чином, що діти відпочили на славу, розважилися, позмага­лися, познайомилися з новими людьми та від­крили багато нового та цікавого. І в пам'яті кож­ного такий відпочинок залишиться на довгі роки.

    Ось і завершився цікавий, насичений різнома­нітними подіями, майстер-класами, розважальними заходами, святами військово-патріотичний вишкільний табір «Гарт». 10 липня на закриття табору «Гарт» завітали заступник міського голо­ви Олег Недогода та директор КП «Монастирищенський фізкультурно-спортивний комплекс» Олександр Бойко. Побажали діткам гарного від-починку, адже попереду нові емоції, цікаві зна­йомства, розваги та відпочинок протягом літа.

Перебування у таборі дітям дуже сподобалося, вони із задоволенням прийдуть сюди ще раз. А дорослі зроблять усе можливе, щоб знову влаштувати дітям прекрасний відпочинок, адже немає нічого кращого за радісні оченята та відверті посмішки дітей.

     Варто зазначити, що батьківський комітет та ГО «Гарт» висловлюють щирі слова вдячності за вкрай необхідну фінансову підтримку міському голові Олександру Тищенку, ПАТ «Монфарм» та ПП «Лювайс».

Лілія Клименко, газета "Зоря" 16 липня 2021 року.

На території ТОВ ДОЛЦ "Юність" вже п’яте стартували навчально-тренувальні збори для дітей у військово-патріотичному вишкільному таборі "Гарт"

Вишкіл (ретельне навчання, прищеплення певних навиків, привчання до дисципліни) триватиме з 1 по 10 липня. В табо­руванні бере участь 40 дітей (переважно вихованці секції «Таеквон-до ІТФ», під керівництвом Сергія Фордуня), віком від 8 до 16 років. Розподілилися вони на три загони (рої): «Козачата», «Соколята» та «Патріоти».

Робота військово - патріотичного вишкільного табору «Гарт» роз­почалася із яскравого офіційного відкриття, влаштованого педаго­гами - організаторами: Аліною Тарасюк, Іриною Возною, Світланою Барвінок та Галиною Мурзак. З вітальним словом до присутніх звер­нулися запрошені гості та представники громадської організації «Монастирищенський вишкільний центр «Гарт» (ГО МВЦ «Гарт»), міський голова Олександр Тищенко, начальник управління освіти, молоді та спорту Ніна Завертана, отаман козацького полку ім. І. Богуна Павло Бондаренко та керівник військово - патріотичного вишкільного табору, інструктор - методист з фізкультури і спорту Михайло Панченко. Вони привітали дітей і їх батьків із відкриттям, побажали гарного відпочинку, опанувати й здобути за час табору­вання нові навички та знання. А головне, по закінченню, стати справжніми козаками. Також на відкритті табору були присутні: представник Уманської РДА Яніна Календрузь, заступник голови координаційної ради з національно-патріотичного виховання при Уманській РДА Ірина Рижак та заступник голови міста Монастирище Зоряна Заворотна.

Організаторами військово - патріотичного вишкільного табору вкотре стали: члени ГО МВЦ «Гарт» (керівник Сергій Кузьменко) та учасники АТО. Цьогоріч всі витрати, пов'язані з організацією харчування, проживання тощо розподілили навпіл батьки та міська рада. Також спонсорську допомогу надали: Богдан Домащук (ди­ректор ПАТ «Монфарм»), Людмила Шевчук (засновник ПП «ЛЮ-ВайС»), Анатолій Косянчук (директор МКСЛП), Сергій Нетяжук (директор ДНЗ «МПЛ»).

Впродовж 10 днів діти будуть займатися військово-прикладними видами спорту (подолання смуги перешкод, опанування техніки поводження зі зброєю, здобуття навичок стрільби та самооборо­ни), спортивним туризмом, вчитимуться орієнтуватися на місце­вості та надавати першу невідкладну допомогу. Окрім того, зап­лановані й різні освітні програми. І звичайно ж, після насиченого дня ніхто не відмовиться від конкурсів біля вечірнього багаття. Кожен день розписаний по хвилинам і щодня з дітьми займатимуть­ся (на волонтерських засадах) тренери та вчителі з тих, чи інших дисциплін: Михайло Панченко, Сергій Кузьменко, Сергій Фордунь, Валерій Мельничук, Сергій Біднячук, Максим Ботік, Во­лодимир та Наталія Вуйки (інструктори з туризму), педагог-психолог Олеся Борець, Наталія Кравець та Анастасія Мазурик (учителі української мови), директор Монастирищенського краєзнавчого музею Катерина Бульба, Олена Матюшко та Галина Тимошенко (працівники Монастирищенської публічної бібліотеки), вчитель захисту України Віталій Цимбал, голова Монастирищенської районної організації Товариства Червоно­го Хреста Таміла Белінська та група професійних альпіністів із м.Київ. Заняття в таборі розпочалися відразу ж після офіційної ча­стини: діти, у супроводі кількох дорослих, вирушили у похід (який тривав 3 дні) на Блакитне озеро у с.Терлиця.

Марина Туманова, газета "Алекс" 8 липня 2021 року.

На Монастирищині відбулась зустріч-презентація з відомою українською дитячою письменницею Ларисою Ніцой 

В неділю, 4 липня, в читальній залі Монастирищенської пуб­лічної бібліотеки відбулась зустріч - презентація з відомою українською дитячою письменницею, педагогом, громадською діячкою, дипломантом міжнародного літературного конкур­су «Коронація слова», членом Національної спілки письменників України Ларисою Ніцой.

Зазначимо, що ініціатором зустрічі стали члени ГО МВЦ  «Гарт». Адже для них важливо проводити вишкіл підростаючого покоління не лише на і фізичному рівні, а й на духовно-патріотичному. Певною мірою, захід став можливим і завдяки нині  вже покійному вчителю Аврамівської філії ОЗЗСО школи №5 Андрію Коровченку - давньому університетському приятелеві чоловіка письменниці Андрія Ніцоя. Окрім того, опісля зустрічі, дописом у мережі «Фейсбук» пані Ла­риса подякувала вчительці Наталії Коровченко, бібліотекарям та всім - всім, хто сприяв, організовував, був. Презентація, тривалістю майже 2,5 години, пролетіла на одному диханні. Діти та дорослі уважно слухали автора та з радістю комуні-кували з Ларисою Ніцой, висловлюючи свої думки з приводу того, чи іншого питання. Формально зустріч розподілилася на два етапи: для дорослих, де обговорювалося становище та використання ук­раїнської мови в освітній сфері, низький рівень патріотичного вихо­вання у суспільстві тощо. Та, безумовно, сама розмова з дітками про книги, важливість вивчення української мови та постійного її використання. І звичайно ж, не обійшлося без коментування пані Лари­сою нещодавньої події щодо зауваження гравцю збірної України з футболу дописом на своїй сторінці у мережі «Фейсбук» Артему Довбику, який на післяматчевій прес - конференції спілкувався ро­сійською мовою: «... що українські герої, тим більше, якщо вони з Черкас (Холодний Яр і все таке), розмовляють українською». За її твердженням, багато дописувачів побачили лише слова в негатив­ному забарвленні, а не сам посил допису. Коментар Лариси Ніцой щодо дзвінка ніби-то футболіста після публікації: «Насправді, коли він зателефонував, закралися підозри, що це - не Артем. Але не об­ражати ж людину недовірою, тож вирішила йому повірити. І роз­мовляла з чоловіком так, ніби це був Артем Довбик. Коли ж розмо­ву «злили» в Інтернет, я запанікувала. Та прослухавши її, зрозуміла: «Я - молодець! В розмові така ж, як і публічно». Загалом, леймотив лекції - презентації Лариса Ніцой такий: кожна країна ревно ставиться до питання збереження своєї мови. Лише в Україні в цьому плані провал. І не через незнання чи нерозуміння, а свідомо чиниться опір. За її словами, передовсім, призначення мови - формування світогляду народу, а вже потім - засіб спілкування. Не­дарма колонізатори не просто нав'язують свою мову поневоленим, разом з нею вони склеюють різні народи спільним світоглядом та спільним баченням майбутнього. Нині в українському суспільстві воно (світогляд, бачення) амбівалентне. Тому Лариса Ніцой зазначає: «Я наполягаю на утвердженні української мови в Україні! Ук­раїнська мова потрібна, аби об'єднати суспільство. Ми будемо мислити по-різному, але в одному напрямку». Також на зустрічі письменниця порушила і ще одну, не менш важливу, тему: про ко­ристь читання. Адже нас ще змалечку привчають читати поверх­нево, задаючи тонни літератури для вивчення. Тому, аби прочитати твір повністю, усвідомлено — просто бракує часу. Тож і читаємо одні заголовки або «Хрестоматії» (короткий виклад), чи шукаємо рецензії в Інтернеті. Так і формується особистість, яка не здатна мислити, а лише довіряти чужій думці. А що вже говорити про усвідомлення української ідентичності. У школі її (українську мен­тальність) вивчають на соціально - побутовому творі «Кайдашева сім'я» І. Нечуя - Левицького.

Напрочуд цікавою для всіх присутніх була і розповідь письменниці, як вона створює дитячі книги. «Насамперед, - зазначила пані Ла­риса, - я дуже скрупульозно підхожу до вибору художника. Адже малюнки мають бути, як крем на тортику». І детальніше переповіла про співпрацю з художницею, яка вже проілюструвала декілька її книг (Еліна Еліс, уродженка Запоріжжя, британська художниця — прим. авт.). Ілюстраторка не боїться експериментувати, як і Лариса Ніцой. Тому намальовані персонажі, не такі, до яких звикли діти: ідеальне зображення - з дотриманням усіх пропорцій. А персонажі і з великими носиками, головами чи величезними очима тощо. Адже техніка міжнародного ілюстраторства тяжіє до тенденції: все що дала природа — все гарне апріорі.

«Певною мірою я і новатор», - зазначає Лариса Ніцой. Наприклад, вперше в українській літературі з'явився образ дитини з інвалід­ністю («Дві бабуськи в незвичайній школі або скарб у візку»). А ще автор намагається створювати всі свої книги із оптимістичним закі­нченням. «На жаль,- як розповідає пані Лариса, - твори української літератури не вчать людину успіху, а програмують лише плакати».

Нашому виданню Лариса Ніцой підсумувала: «Мета моєї зустрічі — патріотичне виховання та прагнення спонукати дітей до читання. Головне - зацікавити дитину, змусити замислитися над місцем мови у суспільстві. І вони мене чують, я заронюю зерно, а далі - справа вчителів та наставників плекати й доглядати паростки».

Загалом, після презентації всі мали чудовий настрій та отримали задоволення від спілкування із непересічною особистістю. Адже багато хто завітав на зустріч, як сказав Павло Бондаренко, аби по­бачити людину, яка бореться за українську мову, а, отже, і за укра­їнську державу».

Наостанок всі бажаючі змогли придбати книгу із автографом авто­ра. А завершився захід спільною фотосесією.

Марина Туманова, газета "Алекс" 8 липня 2021 року.

Читай книги - будь Особистістю!

2 квітня щорічно відзна­чається Міжнародний день дитячої книги. Цей день був обраний Міжнародною радою дитячої книги не випадково, адже саме в цей день народився відо­мий казкар Ганс Крістіан Андерсен. Книга поруч з нами від самого народ­ження. Перші казки, оповідання та вірші читають нам мама і тато, братик і сестричка. З книгою кожен із нас може мандрувати в минуле та в майбутнє, вона розповідає про все на сві­ті. Саме тому ми вирішили поспілкуватись з Оленою Олексіївною МАТЮШКО - завідуючою Монастирищенської дитячої публічної бібліотеки. Символічно, що саме зараз проходить Все­український тиждень дитя­чого та юнацького читання «Читати важливо».

- Олено Олексіївно, розкажіть, чому саме книга так допомагає в правильному розвитку і ар­муванні особистості дитини?

- Книга вважається одним із головних двигунів саморозвитку, тому важливо ще з раннього дитин­ства прищепити дитині любов і захоплення книгами. Адже саме книги допомагають накопичувати знання, розвивати мислення, збільшувати словниковий запас. Хороша книга розвиває та формує розумовий і моральний склад дитини, збагачує П розум та почуття, розширює кругозір, допомагає обрати свій шлях у житті.

- Коли маленькі «чомучки» можуть стати вашими відвідувачами та долучитись до неповторної атмосфери бібліотеки?

- Нині діти можуть стати читачами бібліотеки уже з народження. Звичайно, що спочатку вони при­йдуть разом із батьками, адже саме батьки прищеплюють дитині любов до книги, та саме з родини починає формуватись культура читання. Як казав відомий педагог Януш Корчак: «Тільки там, де чита­ють батьки, зростає дитина, що читає». А наші досвідчені працівники допоможуть підібрати книгу, яка зацікавить дитину. Бібліотечний фонд дитячої літератури налічує більше 18 000 примірників і кожного року поповнюється новими книгами. Дітям - і великим, і маленьким - важко самим орієнтуватись у величезному морі книг, які видаються в нашій країні. їм потрібна допомога вчителів, бібліотекарів, батьків, які повинні підказати дитині не тільки про те, що читати, але і як читати. Бібліотекарі спря­мовують читання користувача в потрібному руслі, допомагають заохотити до читання, та набагато ефективніше йде ця робота, коли вони одержують допомогу від батьків, бачать зацікавленість сім'ї в тому, щоб дитина постійно читала.

- Олено Олексіївно, дайте, будь ласка, поради батькам, як грамотно керувати читанням своїх дітей.

-Для того, щоб ви самі грамотно керували читанням своїх дітей, прийміть, будь ласка, наші поради:

1.      Потурбуйтесь про те, щоб ваша дитина була читачем нашої книгозбірні.

2.Слідкуйте, щоб дитина читала книги систематично, бажано кожного дня. Пам'ятайте: користь приносить тільки постійне різностороннє читання.

3.Обов'язково обговорюйте з дітьми прочитане. Це допоможе їм вдумливо та свідомо відноситись до змісту книги. Організовуйте читання вголос, це допомагає розвитку дитини.

4.Після читання книги дуже добре обговорити та записати що сподобалось, чому саме сподобалось або не сподобалось. Критичне відношення до книги - важливе надбання дитини.

5.Якщо ваша дитина одержує в школі незадовільні оцінки, не забороняйте їй читати та користува­тися бібліотекою. Порадьтеся обов'язково з бібліотекарем про напрямок читання. Правильно органі­зоване читання не заважає, а сприяє кращому засвоєнню шкільної програми.

6.Необхідно привчати дитину з найменшого віку до дбайливого поводження з книгою: як своєю, так і з бібліотечною, чи взятою для читання у товариша. Слідкуйте за своєчасним поверненням книги в бібліо­теку. Для дитячих книг в сім'ї слід відвести спеціальне місце - на окремій поличці чи в загальній шафі.

7.Прищеплюйте дітям гігієнічні навички та звички. Не дозволяйте їм читати лежачи, під час їжі, без достатнього освітлення.

- Розкажіть про роботу бібліотеки з школярами, і як допомогти їм зрозуміти, що читати - це модно та цікаво?

- Світ змінюється, але роль книги в житті людини, а особливо підлітка - це надзвичайно важливо. Монастирищенська дитяча публічна бібліотека тісно співпрацює з педагогічними колективами міських шкіл, спільно проводячи роботу по патріотичному вихованню, заохоченні до читання, проведенні вільного часу з користю. На базі бібліотеки діє шаховий клуб для дорослих та дітей, працює Інтернет-центр. Школярі активно приймають участь в різноманітних конкурсах, де займають призові місця (нагадаємо, у 2020 році посіли І місце у конкурсі «Книго-

манія»). Дуже важливо пам'ятати що лише в тандемі «Батьки - шко­ла - бібліотека» можна досягти найкращого результату. У людини всебічно розвиненої, освіченої, начитаної набагато більше мож­ливостей бути щасливою, зробити кар'єру та займатись улюбленою справою. Тому - читай, пізнавай, досліджуй, дій!

    Дуже вдячні, Олено Олексіїв­но, за розмову. У наш складний і бурхливий час, коли стрімко зро­стає потік інформації, що його дістає дитина з усіх можливих джерел, батькам важливо заохо­чувати дитину до читання, адже саме книга відкриває двері у не­осяжний світ мрій та знань, а ди­тяча книга - перша сходинка до пізнання безмежного, чарівного, дивовижного світу - життя. Тому запрошуємо всіх відвідати бібліо­теку, вибрати собі та дітям книгу до смаку та провести вільний час цікаво і з користю.

Юлія Добровецька, газета "Зоря" 2 квітня 2021 року.

Новинки дитячої літератури
Карантин змінив навчальний процес у школах, а це внесло зміни в план роботи Монастирищенської районної бібліотеки для дітей. Поки діти пере­бували вдома і займалися самоосвітою, бібліотекарі не сиділи, склавши руки, в очікуванні своїх користувачів. Працівники займалися списанням застарілої та фізично зношеної літе­ратури, упорядкували фонд бібліотеки, працювали з ката­логами та картотеками, вели облік періодичних видань, допов­нювали ними виставку періодики, інформували читачів бібліо­теки про нові надходження нових книг, висвітлювали на сайті бібліотеки, сайті адміністрації, на сайтах шкіл міста, в мережі фейсбук бібліотечні події.
За час карантину районна бібліотека для дітей отримала велику партію нових книг і це дало змогу оформити нові та поповнити вже існуючі книжкові виставки в бібліотеці. Біб­ліотекарі постаралися висвітлити новинки, ширше розкрити наш фонд. А ще у нас приємна новина - бібліотеки Монастирищенської централізованої бібліотечної системи отрима­ють нові цікаві, інтерактивні книги завдяки участі в акції від Фундації Дарини Жолдак "100000 книжок для сільських біб­ліотек". А ще більша приємність, що до бібліотек книги безкош­товно доставить незмінний партнер Фундації - Нова пошта.
Тож чекаємо послаблення карантину! Сумуємо за вами!
Олена Матюшко, завідувачка районної бібліотеки для дітей. Газета "Наша Монастирищина" 18 червня 2020 року.

ЄС на книжковій полиці

Монастирищенська районна бібліотека для дітей стала учасницею проекту «Інформаційна підтримка ЄС — бібліотекам для дітей та юнацтва в Україні», потрапивши в число 500 книгозбірень України, визначених для реалізації цього проекту

Наша бібліотека отримала в дарунок від Представництва Європейського Союзу в Україні інформаційний Куточок «ЄС на книжковій полиці»
У спеціальному шаубоксі розміщена література, яка висвітлює життя країн, членів ЄС. Читачам надається можливість відкрити для себе Європу, більше дізнатись про ЄС. його історію, сучасність, європейські цінності, принципи та можливості, які надає ЄС українцям, та багато цінної інформації про життя Європейського Союзу.
Серед отриманих матеріалів — методичні посібники для бібліотекарів, інформаційні видання про та книжки- ігри, які стануть у нагоді в роботі з дитячою аудиторією.
Книги «Куточка Європейського Союзу» зацікавлять не тільки дітей та юнацтво, ай батьків і вчителів. Куточок доповнює карта-плакат, яку цікаво розглядати і дорослим, і дітям, хештег і сувенірні прапорці.
Ознайомитись з літературою може кожен відвідувач, завітавши до нашої зали-книгозбірні. де розміщений «Куточок Європейського Союзу».
Олена Матюшко, завідуюча відділом Монастирищенської районної бібліотеки для дітей, газета "Наша Монастирищина" 4 липня 2019 року.

У книг немає канікул

Літні канікули— особлива пора в роботі дитячої бібліотеки. Після напруженого навчального року школярам хочеться відпочити, сфера інтересів дітей переміщується до розваг, природи, спорту. Але , знаєте, не варто геть розслаблятися. Канікули мають бути цікавими, змістовними і активними. Головне завдання— відпочити від міської метушні, школи, гаджетів і соцмереж. А ще не забути прочитати книги, бо хіба можна уявити найцікавіший відпочинок без книжок?
Так от, запрошую наших читачів до бібліотеки.
Протягом літнього періоду в районній бібліотеці для дітей ви зможете гарно відпочити, відправитися в захоплюючу подорож по сторінках улюблених книг, прочитати яскраві дитячі журнали та газети, поспілкуватись з однолітками. При бібліотеці працює «Книжкова лікарня», де ви зможете допомогти ремонтувати пошкоджені книги. Літнє читання за шкільною програмою ми пропонуємо поєднати з переглядом художніх та мультиплікаційних фільмів.
А яке літо без ігор? В бібліотеці на вас чекають ігри, майстер -класи, уроки Саморобкіна та багато цікавих пригод. Ласкаво просимо! У книжок немає канікул!
Олена Матюшко, завідуюча відділом Монастирищенської районної бібліотеки для дітей, газета "Наша Монастирищина" 20 червня 2019 року.

Для вас, батьки, або як навчити дитину любити книгу


Із всіх відомих засобів виховання дитини одним з найбільш могутніх і дієвих є книга. Одним із факторів, що визначають роль книги і читання в житті дитини є її сім'я. Адже саме в сім'ї формується особистість дитини, її ставлення до різних видів діяльності, в тому числі й до читання.
Цікавість до книги, зак­ладена в ранньому дитин­стві, в більшості випадків залишається на все життя. Тому батькам необхідно піклуватися про те, щоб виховувати у дітей любов до книги, бережливе став­лення до неї. В сучасних умовах громадська думка все більше схиляється до того, що вирішальною є роль батьків як посеред­ників між книгою і дити­ною, між дитиною і біблі­отекою. Саме батьки вис­тупають головними «май­страми» формування ро­зуму і думки дитини. І в цьому вони потребують систематичної і кваліфіко­ваної допомоги. Ось тут і згодиться накопичний до­свід бібліотекарів і біблі­отек.
Отож, шановні батьки, ви, звичайно, мрієте про те, щоб ваші діти виросли освіченими, всебічно роз­винутими людьми. Цього можна досягти, якщо вони змалку будуть дружити з книгою. Книги розширю­ють світогляд дітей, вчать їх мислити, розвивають у них мову, пам'ять, уяву.
Приносить користь ті­льки розумне, чітко органі­зоване читання. Тому скористайтесь нашими пора­дами:
потурбуйтесь про те, щоб ваша дитина була чи­тачем бібліотеки:
слідкуйте, щоб ди­тина читала книги систе­матично, бажано кожного дня. Пам'ятайте, що приносить користь лише пос­тійне різнобічне читання.
Давайте хороший прик­лад вашій дитині, пока­зуючи її, як вам подо­бається читання.
Регулярно відвідуйте бібліотеку, дозволяйте ді­тям вибирати книги самостійно.
Намагайтесь по мож­ливості частіше розмов­ляти з дитиною про прочи­тані книги.
Організовуйте читання вголос – це допо­може розвитку дитини.
Якщо Ваша дитина одержує в школі незадо­вільні оцінки, не заборо­няйте їй читати і корис­туватися бібліотекою. Не­обхідно лише потурбува­тись про зміну в напрямі її читання. Порадьтесь з бібліотекарем. Вірно ор­ганізоване читання не шкодить, а сприяє більш глибокому, вдумливому засвоєнню шкільної програми.
Читання перед сном повинно стати сімейною традицією. Не бійтесь похвалити дитину.
Даруйте дітям книги.
Цим ви дасте зрозуміти, що книга — найкращий подарунок.
Слідкуйте за своєчас­ним поверненням книги в бібліотеку. Для дитячих книг в сім'ї слід відвести спеціальне місце — на окремій поличці чи в зага­льній шафі.
Скористайтесь бібіліотечними послугами. Це просто. Це цікаво. І це найбільш важлива справа, яку ви можете коли-не­будь зробити для вашої дитини. Тож запрошуємо вас частіше відвідувати нашу книгозбірню разом із своїми дітьми та отриму­вати інформацію про кращі новинки дитячої літерату­ри і книг для батьків.
Олена Матюшко, завідуюча відділом Монастирищенської районної бібліотеки для дітей, газета "Наша Монастирищина" 30 травня 2019 року.

Немає коментарів:

Дописати коментар